Wycieczka w góry z całą rodziną

Wycieczka w góry z całą rodziną

Polska ma w sobie naprawdę wiele piękna, jeżeli chodzi o naturalne krajobrazy. Nie tylko mowa tutaj o znanym i lubianym przez wielu wybrzeżu Morza Bałtyckiego, świetnie sprawdzającym się do wypoczynku latem. Jeżeli jednak chcemy nieco aktywniej spędzić nasz wolny czas, powinniśmy spróbować wycieczki na południe kraju, gdzie podziw budzą pasma górskie różnej wielkości.

Plecak pełen potrzebnych akcesoriów

Bardzo dużo osób popełnia fatalne błędy już przy samym planowaniu takiej wyprawy. Przede wszystkim dotyczy to ubioru oraz ekwipunku. Zdarzają się sytuacje, w których rano przed wejściem na Śnieżkę pod koniec września turyści zakładają sandały lub lekkie buty, żeby na szczycie zmierzyć się z zamiecią śnieżną. Taki brak rozsądku niestety cały czas można spotkać przy okazji górskich wędrówek. Powinniśmy również zabrać ze sobą niezbędne elementy wyposażenia. Termos dla dzieci i dorosłych sprawdzi się w schroniskach oraz podczas przerw na szlaku. Warto mieć ze sobą również zajmujące mało miejsca polary, a także apteczkę z niezbędnymi środkami do pierwszej pomocy.

Stopień trudności dla każdego

Góry stanowią naprawdę duże wyzwanie. Dotyczy to zarówno prawdziwych pasjonatów poświęcających przynajmniej kilka weekendów w ciągu roku na spakowanie bagażu i wyjazd na południe, jak również amatorów chcących podziwiać widoki na szczytach. Ze względu na poziom trudności, szlaki oznakowane są różnymi kolorami. Przede wszystkim warto zacząć od początku, czyli od zielonych i niebieskich tras. Być może nie jest to preludium do wejścia na Mount Everest, ale nawet taki kilkugodzinny spacer po łagodnych zboczach może świetnie sprawdzić się jako aktywność fizyczna. Dla zaprawionych w bojach alpinistów takie wyprawy nie mają zbyt większego sensu, dlatego oni wybierają czerwone, zdecydowanie bardziej wymagające szlaki.

Wybór dla każdego

Piękno polskich gór polega na tym, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zdecydowanie najwyższym i najbardziej wymagającym pasmem są Tatry, z najwyższym szczytem w Polsce w postaci Rysów. Dla miłośników łagodniejszych wędrówek i zapierających dech w piersiach krajobrazów świetnie podpasują Bieszczady. Położone w południowo-wschodniej Polsce pasmo doskonale nadaje się na kilkudniową wyprawę. Na granicy polsko-czeskiej mamy Sudety, które w największym skrócie stanowią pewnego rodzaju połączenie dwóch wyżej wymienionych pasm górskich.